sobota 6. října 2012

TYPOLOGIE

 Většinu týdne jsem trávil přípravou podkladů pro fyzický model, proto k samotnému projektu toho není moc. Našel jsem okolo 20 plánů pravoslavných klášterů a snažil jsem se z nich vyseparovat základní pravidla a typologické vazby. Tyto kláštery nemají rajský dvůr, budovy jsou většinou rozesety po celé ploše pozemků (to není pravidlem). Hlavní- tzv. Svatá brána směřuje na západ, stejně, jako vstup do hlavního chrámu (těch bývá na pozemku více - hlavní se nazývá katedrála, vedlejší jsou kostely). Přísně uzavřená před veřejnosti je především ubytovna mnichů. Důležitá je symbolika hradeb a zvonic (mohou být přímo u chrámu, nad bránou na hradbách nebo v prostoru). Samozřejmostí jsou dílny, knihovna, hospodářské prostory, prostory pro správu a představeného (tomu se říká Archierej či Igumen). Návštěvníci a poutníci mají oddělené cely. Cely jsou většinou pro 1 mnicha, obsahují postel (nebo tvrdou lavici), stůl, židli, polici na knihy a oltář. V cele tráví mnich veškerý čas mino tzv. poslušanie (přidělená mu činnost - úklid, pomoc v chrámu, sbor, dílny, dozory, zvonictví, ..), bohoslužby a jídlo - modlí se, čte náboženské texty, vytváří menší řemeslné výrobky. Mezí dálší části kláštera patří jídelna, kuchyně, pekárna, léčebna, zahrady, archiv a výukové prostory, zázemí pro návštěvníky atd.
Kromě studia typologie si také pročítám řeholi, snažím se zjistit podrobnou historii a vývoj pravoslaví v ČR, studuju symboliku jednotlivých formálních znaků architektury (důležité je pro mě oddělit základní pravidla geometrie a obrazů od nánosů slohových tvarosloví, které v dějinách architekturu ovlivňovaly - od toho se pak bude odvíjet přístup k formování architektury kláštera). Architektura pravoslavných sakrálních staveb se výrazně liší v závislosti na regionu. Jelikož historie pravoslaví v těchto končinách není dlouhá, je otázkou, jestli na něco navazovat nebo začít od začátku a snažit se zakotvit architektoický projev do místního kontextu.
Docela mě těší, že během studia tématu se mi většina odpovědí na mé prvotní otázky odkrývá sama. O tom možná v dalších příspěvcích.

Typologické schéma:


Příklady uspořádání klášterů (omlouvám se za podivnou grafiku, ale jiné podklady se sehnat ani nedají):

Hierarchie správy uvnitř kláštera:

 


Žádné komentáře:

Okomentovat